Pedagogė ir kartu politikė, TS-LKD Šilutės skyriaus pirmininką Sandra Tamašauskienė gimė ir užaugo netoli Kuršių marių, vienoje gražiausių Lietuvos vietų.  Ją drąsiai galima vadinti viena iš svarbiausių Sąjūdžio tradicijos tęsėjų Šilutės krašte, kuri, nepaisant to, kad pasienio teritorijos kenčia nuo kontrabandos ir korupcijos „vėžio“, tiki padorios politikos galimybe. Siūlome pokalbį su Sandra Tamašauskiene apie tai, kaip ji bando išlikti žmonių pusėje.

Gerbiama Sandra, ne kartą teko girdėti skundą, ypač regionuose, kad priklausymas opozicinei politinei partijai tampa rimta kliūtimi tiek karjerai tiek susidūrus su kokia nors neteisybe. Ar pačiai teko tai patirti? O gal Šilutės kraštas, šiuo požiūriu, visai kitoks?

Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad priklausau Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai – bendruomenei, kuri susikūrė iš Sąjūdžio, kurią, ir mūsų atokiame krašte, pasirinko garbingi šio krašto žmonės. Šiuo metu mūsų partijos frakcija yra didžiausia ir aktyviausia  Šilutės rajono savivaldybės tarybos opozicijoje, esu opozicijos lyderė. Mylimi dėl to  nesijaučiame, nes nesitaikstome su neteisybe, korupcija, nepotizmu, nepagarba žmogui.

Pretenduoti, netgi dalyvauti konkurse į Savivaldybės įstaigų, įmonių ar kt. vadovus būnant nelojaliam valdančiosioms TT, LSDP ir LVŽS, neverta – laimi ar yra įdarbinami tik „saviškiai“. Bet mūsų skyriaus nariai turi savo verslus, daro karjerą privačiame sektoriuje, aš pati dirbu mokytoja Vydūno gimnazijoje – čia valdančiųjų rankos nesiekia.

Deja, per penkerius darbo politikoje metus nusivyliau ne tik vietiniais politikais, kurie valdžią per rinkimus perka, nes pinigų per kadenciją „užsidirba“ per įvairius statybų ir kitų paslaugų, reikalingų gyventojams, užsakymus – čia irgi laimi tik“savi“, už gautą postą atidirba irgi savieji. Nusivyliau biurokratų požiūriu, teisėsaugos ir teisėtvarkos požiūriu į neabejingą pilietį: su savo skundais netrukdykit ramiai gyventi

Kaip pati kažkada apsisprendėte tapti partijos nare, kokie motyvai buvo svarbiausi?

2006 metais į TS-LKD Šilutės skyrių įstojau, nes paauglei dukrai reikėjo įrodyti, kad Tėvynę reikia ne tik žodžiais mylėti, bet šią meilę liudyti darbais.

Ar vietos rinkimuose partijos dar turi šansų kovoje su įvairiais komitetais? Pastarieji gali lengviau kaupti pinigus rinkimams, be to gali apsimesti, kad neturi jokio praeities šleifo. Kaip reikėtų organizuoti partijos veiklą Šilutėje ar panašiose kraštuose, idant galima būtų sėkmingai grumtis su lengvai mutuojančiais  komitetais?

TS-LKD 2019 metais vykusiuose mero ir savivaldos rinkimuose nusipelnė daugiausiai gyventojų pasitikėjimo balsų Šilutės rajone – mes buvome pirmi, laimėtos net 5 vietos Taryboje (anksčiau buvo 3). Mero rinkimų antrame ture pralaimėjau buvusiam „tvarkiečiui“ merui. Tai derėtų vertinti kaip santykinę sėkmę, nes žmonių parama akivaizdžiai padidėjo.

Sėkmę lėmė aktyvus ir nuoseklus nuolatinis bendravimas, darbas ir pagalba gyventojams, taip pat ir vieninga bei darbšti skyriaus komanda, puikus štabo vadovas ir geras strategas. Šilutėje gyvena daug šviesių žmonių, yra brandi bendruomenė. Tai atskleidė situacija, kai norėta iškirsti medžius pagrindinėje miesto gatvėje ir tam piliečiai tvirtai pasipriešino. Kitas pilietiškumo pavyzdys – neleidome miesto kapinių paversti skveru.

Manau, kad būtent tai, kad šilutiškiai tampa vis pilietiškai aktyvesni, jog esame bendruomeniški yra kliūtis populistiniame komitetams. Žmonės labiau renka politines partijas, kaip bendruomenes.

Šiame krašte mes grumiamės ne su partijomis ar komitetais, priešingai, stengiamės sutarti dėl svarbių kraštui reikalų, mes grumiamės už teisingumą, mūsų krašto – Mažosios Lietuvos – unikalumo išsaugojimą nuo savų barbarų, mūsų priešai – tartiufai valdžioje.

 Vadovaujate TS-LKD Šilutės skyriui. Gal galite papasakoti kiek plačiau: kiek turite narių? Kokia dinamika – ar daugiau narių įstoja, ar daugiau pasitraukia? Kokio amžiaus žmonės vyrauja? Ar pavyksta pritraukti jaunimo?

TS-LKD Šilutės skyrius nuolat auga, pvz., pernai įstojo 13 naujų narių. Šiuo metu skyriuje 213 narių. Aktyviųjų narių amžiaus vidurkis apie 34 metai. Labai aktyvūs nuo pat įsikūrimo 2013 metais – Jaunųjų konservatorių lygos (JKL) jaunimas. Nors baigę mokyklas jie  išvyksta studijuoti į kitus miestus, šalis, lyga nuolat pasipildo – įdomi ir aktyvi JKL veikla traukia vietinius jaunuolius.

Turime gražių savų tradicijų, pvz., Tėvo dieną rengiamos Šeimų krepšinio varžybos Švėkšnoje pas mūsų bendrapartietį Tomą Grikšą, Švento Jokūbo kelio dviračiais estafetė, skyriaus sąskrydžiai – žinoma, į šias šventes kviečiame ir įvairių bendruomenių  narius.  Dalyvaujame  bendruomenių šventėse (pvz., Tarptautinis žuvienės virimo čempionatas Šilutėje, bendruomenių šventės ir minėjimai, ir kt.) Partijos narius vienija ir dalyvavimas partijos renginiuose – nepraleidome nė vieno suvažiavimo ir sąskrydžio jau 6 metus – tiek, kiek vadovauju Šilutės skyriui.

Kiek turite galimybių bendrauti ir bendradarbiauti su kitais partijos skyriais: keistis informacija, padrąsinti vieni kitus, susitelkti, reikalui esant?

 Džiaugiuosi, kad mūsų partijoje Vakarų regionas glaudžiai bendradarbiauja ir puikiai sutaria. Jį kuruoja Seimo narė Agnė Bilotaitė, o aš esu viena iš jos pavaduotojų. Puikus bendradarbiavimo pavyzdys – viso regiono nariai padėjo Rasai Petrauskienei laimėti pakartotinius Seimo rinkimus Klaipėdos rajone.

Labai džiaugiuosi, kad ir per Savivaldos rinkimus jaučiau partiečių palaikymą. Ypač noriu padėkoti Jurgiui Razmai, Andriui Kupčinskui, taip pat EP nariui Liudui Mažyliui. Kartai sakoma, kad nėra gyvo ryšio tarp Seimo narių ir skyrių, tačiau Šilutės skyriaus patirtis visai kitokia. Pavyzdžiui, Seimo narė Agnė Bilotaitė labai padėjo, kai buvo sprendžiami Rusnės estakados reikalai, o Kazys Starkevičius rūpinasi ūkininkų problemomis visoje Lietuvoje. Labai padeda parlamentarė Monika Navickienė, kovodama už vaikų globos namus, kuriuos meras nori iškelti į kaimą.  Kiekvieną kartą, kai kreipiausi ar į partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį, ar į kitus Seimo narius, europarlamentarus, visada sulaukiau pagalbos.

Kaip vertinate TS-LKD perspektyvas Šilutės krašte per artimiausius Seimo, Savivaldos rinkimus? Kaip jūs manote, kas žmonėms bus svarbiausia, pasirenkant už ką balsuoti, kokius „namų darbus“ turėtų padaryti pati TS-LKD?

Pamario žmonės mato, kad mūsų partijos skyrius bando spręsti realiais mūsų krašto problemas, aktyviai bendrauja su žmonėmis, todėl galiu tik džiaugtis, jog pasitikėjimas TS-LKD auga. Netapome valdančiąja partija savivaldybėje vien todėl, kad nepavyko laimėti Mero rinkimų, taip pat dėl to, jog laikomės tvirtos pozicijos, kad negalime būti koalicijoje su politikais, dėl kurių vyksta teisiniai tyrimai, kurie yra STT akiratyje.

Lapkričio pabaigoje įvyko visuotinis skyriaus susirinkimas ir buvau pasiūlyta būti kandidate vienmandatėje apygardoje. Jau esu dalyvavusi rinkimuose 2016 m.  Patekau į antrą turą ir surinakui 4017 balsų. Atrodė nemažai, tačiau  2019 m. Mero rinkimų antrame ture gavau 6275 balsus – tiek dar nėra surinkęs nė vienas mūsų partijos kandidatas šiame krašte. Rezultatai gerėja, žmonių pasitikėjimas įkvepia eiti pirmyn vardan geresnio gyvenimo Lietuvoje.

TS-LKD turi tęsti pradėtą darbą – važiuoti pas žmones, į  Lietuvą, kad iš arti pamatytų, pajustų kiekvieno žmogaus poreikius ir problemas. Jei tikrai būsime žmonių pusėje, dauguma tikrai pasitikės ir balsuos už mus.

Klausimus pateikė Tomas Gruodis.